Základní umělecká škola J. S. Bacha
Dobřany, příspěvková organizace
Stromořadí 439
334 41 Dobřany
Úspěšný koncert, slavná jeskyně i slaný koláč, dobřanští si Slovinsko vychutnali...
Je čtvrtek 18. dubna krátce před šestou hodinou ranní. Od Základní umělecké školy J. S. Bacha v Dobřanech vyráží autobus směrem do slovinské Brežice. Na jeho palubě jsou učitelé a žáci, kteří jedou navštívit své kolegy a kamarády z partnerské hudební školy, a vystoupit zde s komponovaným pořadem Příběh zvučící lípy. Program, který vznikl ku příležitosti Roku české hudby 2024, představuje českou hudbu od jejích počátků až po současnost.
Téměř sedmi set kilometrová cesta utíká v dobré náladě. Nedaleko od cíle ale posádce na chvíli zmrzne úsměv na tváři. Autobus zastavují policisté. Vše se ale brzy vysvětluje. Strážci zákona dostali od učitelů hudební školy v Brežici úkol doprovodit české přátele na místo přivítání. A protože jsme v kraji vinařů, první objetí probíhají ve vinném sklípku. Dobřanskou výpravu ale čekají nabité tři dny, autobus proto brzy odjíždí do Brežice. Žáci se seznamují s rodinami, které je ubytují, učitelé odcházejí na penzion a první den pomalu končí.
Pátek ráno. Na vyspávání není čas. Již v devět hodin čeká výpravu návštěva dílny, kde si během dopoledne vyzkouší přípravu místního tradičního slaného koláče. Žáci a učitelé jsou rozděleni do skupin a připravují pokrm, jehož základ tvoří špaldová mouka, vejce a tvaroh. Poté, co koláče zamíří do pece, vyráží celá skupina i se slovinskými přáteli na společný oběd.
Hlavní bod pátečního programu ale teprve přijde. Celé odpoledne žáci společně s učiteli zkoušejí, aby v 19 hodin mohl v překrásném barokním sále brežického hradu začít koncert, na který se připravovali v průběhu celého školního roku. V komponovaném programu Příběh zvučící lípy se publikum seznamuje s nejstarší českou hudbou z období gotiky, užívá si překrásné renesanční a barokní skladby, v romantismu poznává kromě jiného i českou hymnu až konečně doputuje k hudbě 20. a 21. století.
Sobota. Po úspěšném koncertě čeká výpravu výlet do Velenje. Dopoledne si učitelé i žáci se zájmem prohlížejí místní hudební školu a poté se vydávají na oběd k jezeru, které vzniklo zatopením opuštěného hnědouhelného dolu. Návštěvu Velenje završuje soutěž dechových orchestrů, kde dobřanští hlasitě podporují soubor, který vede Miran Petelnic, učitel trubky z brežické hudební školy. Po návratu do Brežice čeká žáky poslední večeře v rodinách.
Pomyslný zlatý hřeb zájezdu přichází na řadu v neděli před odjezdem zpět do Dobřan. Žáci a učitelé navštěvují Postojenskou jeskyni, jedno z hlavních turistických lákadel Slovinska.Obrovský jeskynní systém s nekonečným množstvím krápníků, překrásných zákoutí, říčkou a ohromujícími podzemními síněmi je pro celou výpravu nezapomenutelným zážitkem, který je dokonalým završením skvělých čtyř dnů ve Slovinsku. Poté je ale již čas říci této krásné zemi na shledanou a s více než dvoumetrovou lípou, kterou Základní umělecká škola J. S Bacha dostala v Brežici darem, vyrazit přes Alpy do Dobřan.
Jan Vitinger, ZUŠ J. S. Bacha Dobřany
… ten hraje na housle, ta zpívá vesele,
ten krásně maluje a ta zas tancuje, ten umí to a ta zas tohle …
… a všichni dohromady zvládnem' ještě víc!