Základní umělecká školaJ. S. Bacha Dobřany

Šablony II

Na jaře roku 2015 schválila Evropská komise operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) pro programové období 2014 – 2020. A dala tím k dispozici 2,77 miliardy eur. Ministerstvo školství mohlo tedy vyhlásit různé výzvy k čerpání evropských prostředků, které mohou být použity na podporu českého školství, vědy a výzkumu.

Základní umělecké školy také dostaly tuto možnost a tak se ZUŠ J. S. Bacha v Dobřanech zapojila do projektu Šablony II.

Předcházela tomu zhruba roční příprava, sestavování žádosti a splnění určitých podmínek, aby byla žádost schválena. V červnu 2019 se nám to povedlo a od července 2019 do června 2021 tedy probíhá tento projekt.

Co jsou Šablony II?

Laickými slovy jsou to atraktivní aktivity pro učitele a žáky, které můžeme zařadit do výuky a být za ně také finančně ohodnoceni. Oblíbené jsou například výtvarné workshopy nebo projektové dny v ZUŠ pro naše žáky, ale i pro širokou veřejnost. Používáme tzv. tandemovou výuku, kdy učí společně dva učitelé ve vzájemné spolupráci. Pro výuku hudební teorie byly zakoupeny notebooky a děti se učí pomocí moderních hudebních aplikací. Školí se i pedagogové, např. v psychologii, ICT nebo mohou absolvovat různé semináře podle svého zaměření (houslové, klavírní apod.)  Máme možnost k nám do ZUŠ zvát významné odborníky z praxe, kteří vyučují naše žáky. Cílem je samozřejmě zkvalitnění a zpestření výuky v ZUŠ a zároveň motivace pro učitele. Plánujeme spolupráci s Mateřskou školou, která vstoupila do podobného projektu také.

Přestože Šablony II představují pro naši školu určitou administrativní zátěž, učitelé si je chválí. Mohou svým žákům, jejich rodičům, ale i veřejnosti nabídnout něco nového.

Dana Chodlová
zástupkyně ředitele, ZUŠ J. S. Bacha Dobřany, p.o.

… ten hraje na housle, ta zpívá vesele,
ten krásně maluje a ta zas tancuje, ten umí to a ta zas tohle …
… a všichni dohromady zvládnem' ještě víc!

Vítězslav Ulrich - r. 2005

Bachovská cesta