Dé Domhnaigh (keltská skupina)

Keltská kapela vznikla ve školním roce 2006/07 za podpory vedoucích umužíkčitelek -Libuše Telešnukové, která má na starost strunnou sekci, a Evy Šustrové, která se stará o sekci dechovou. Soubor se zaměřuje na keltské lidové melodie z oblastí, kde sídlili staří Keltové: z Irska, Skotska, francouzské Bretaně i Čech, ale i např. skladbami H.Shore z filmu Pán prstenů, nebo z doby středověké a renezanční, často irským skladatelem O'T.Carolanem.

Prvními členkami byly:

Kristýna Šeflová (flétna, harfa), Vendula Ulrychová (flétna, bombard), Bára Smolová (kytara), Míša Černá (rytmika) a Lucie Reitšpiesová (kytara).
Dnes už je složení kapely trošku jiné.

Jak mohl vzniknout pro kapelu takový „divný“ název?

Úplně jednoduše.

Jednoho dne přišly holky s iniciátorkou Kristý, že prý mají několik variant:
nakonec vybraly De Domhanaigh - slovo pocházející z keltského jazyka gaelštiny.
Prostě se jim zalíbilo jak po stránce zvukomalebné (pro ty, kteří by jej snad někdy potřebovali vyslovit: de dounig), tak významové - v překladu totiž znamená "neděle", což hezky vystihuje pohodovou a uvolněnou atmosféru keltské hudby.

Na které všechny nástroje se snažíme hrát?

Sami se tomu rádi divíme, neb bez překvapení není života pestrého.

• nástroje klasické: kytary, basu a flétny zobcové a příčné, Orffovznaky rytmické nástroje, akordeon
  • nástroje dobové: flétna s měchuřinou, bombard
  • nástroje keltské: bodhran, whistle, keltská harfa
  • nástroje exotické: didgerodoo, dešťová hůl

Jak sháníme notové materiály a co s tím pak vyvádíme?

Cosi z tajemství keltské kuchyně

Buď si seženeme na internetu noty skladeb (jigy, reely...), které nás zaujaly při poslechu CD, ve filmu, na youtube, na koncertě..., nebo jsou to původní zápisy a skladby z dob působení spoluzakládající členky Evy Šustrové v kapele Poitín,
Některé kousky, které nás osloví, nemusí být vždy k sehnání, takže zápis provádíme sami z naposlouchaných nahrávek a hlavně na všech skladbách se nám líbí, že v nich není nic předepsaného a že si tedy cestu k jejich interpretaci můžeme vybrat sami, tj. postupně tvořit a dobrat se tak (někdy) osobitých aranží a nápadů.

Do čeho se odíváme, abychom při exhibici nehráli jak „nazí v trní“?

Oděv jsme zprvu řešili vlastními silami (různými hadříky), teď už máme kostýmy skutečně dobové a bez nich ani ránu.

Pozor přátelé!

Naše první CD je na světě! Křest proběhl 29.4. 2016 k 10. narozeninám kapely :) Jeho kmotry se stali sama plzeňská kapela Poitín, keltský duch Bohdan, ředitel ZUŠ Jan Vozár a starosta Dobřan Martin Sobotka. Bylo nahráno během jednoho roku ve studiu mistra zvuku Ondry Čmeláčka Fraňka a obal s bookletem vytvořil Honza Blažek, vše za přispění Města Dobřany. CD je možné si opatřit na všech našich koncertech. Díky všem našim spřízněným duším! :)
kelti CD

Kyjov květen 2009